Invisalign / Orthoclear

Invisalign / Orthoclear

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi ( Invisaling, e-clear, ortgoclear v.b);

 

Ortodontik diş hareketinin mantığı belli düzeyde dişlere kuvvet uygulamak ve bu sayede dişlerin hareketini sağlamaktır. Buradaki temel kavram kuvvettir. Gerek sabit gerek hareketli apareylerle yapılan ortodontik tedavilerde dişlere hep kuvvet uygulanması amaçlanır yoksa dişler hareket etmeyecektir. Invisalign, e-clear, Ortho Clear, GAC  gibi sistemlerde dişlere kuvvet uygular tek farkları gözükmeyen şeffaf plaklar aracılığıyla buda tamamen estetik kaygılardan doğmuştur. Bu sisteme halk arasında şeffaf plaklarla ortodonti, görünmez tel tedavisi, şeffaf plaklarla çapraşıklık tedavisi gibi değişik isimler takılmaktadır.

Invisalign ortaya çıkışına vesile olan iki Stanford üniversiteli öğrenci Zia Chisti ve K.Wirth dür ikiside ortodontik tedavi görmüş ve tecrübelerinden hareketle bu sistemi geliştirmişlerdir.

Yapım Aşamaları;

.Hasta klinik olarak ve radyolojik olarak muayene edilir. Varsa tedavi öncesi dolguları, diş eti problemleri yapılır.

.Hastanın plastik kalıpları alınır.

.Bu kalıplar özel tarayıcılarda taranır ve tüm kayıtlar, modeller invisalign teknisyenine gönderilir.

.Teknisyen  bilgisayarda dişleri belli oranda hareket ettirerek tedavi planını oluşturur. Bunu ortodonti uzmanına gönderir onun onayına takiben. Stereolithography denilen işlemle bilgisayar görüntülerini gerçek modellere aktarır ve plakları hazırlar.

.Hazırlanan plaklar kullanım kılavuzu ile birlikte hastaya uygulanmak üzere ortodontiste gönderilir.

Kullanım Aşamaları;

. Vakanın şiddetine göre değişik sayıda plak olabilir hasta ortalama olarak her plağı bir iki hafta süreyle günde 20-22 saat takar.

.Ara kontrollerde hekim dişler arasında hafif aşındırmalara gerek duyabilir.

Avantajları;

 • Konfor
 • Estetik
 • Kullanım kolaylığı
 • Bakım ve hijyen kolaylığı

Dezavantajları;

 • Sabit ortodontik tedaviler ile istediğimiz gibi dişlerin köklerini de hareket ettirebiliriz. Ama bu sistemlerde paralel kök hareketi, extrüzyon, şiddetli rotasyon gibi hareketler ve çekim gerektiren ortodontik tedaviler zor uygulanır.
 • Alt ve üst çenenin ilişkisini düzeltmekte nispeten zordur.

Sonuçta bu sistemler mucize değildir. Ortodontik tedavilerin belli be zorluğu vardır ve her kişiyi ayrı bir vaka olarak değerlendirmek gereklidir. Birinde çok başarılı bir şekilde uygulanan invisalign tedavisi başkasında aynı sonucu göstermeyebilir. Burada önemli olan ortodonti uzmanı ve hastanın uyumudur. Hekiminiz sizin için doğru olanı önerecektir.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin

  Ankara Ortodonti

 •   Dr.Enver Akın Özkan
       Ortodonti Uzmanı
 •   0312 236 04 16
 •   Olgunlar Kitapçılar Çarşısı Sedir Apt.
       2/16 Kızılay (Akbank Üstü)
 • bilgi@ankaraortodonti.net