Sabit Apareyler

Sabit Apareyler

2. faz ortodontik tedavinin temel elamanlarıdır. Ortodontik tedavilerde en son ve temel aşamalardır diyebiliriz. Dişler üzerine yapıştırılan braketler , bantlar, tpa, lingual bar gibi tedavi aygıtları ve içlerinden geçen ark teli, elastikler, yaylar v.b kuvvet elamanlarından oluşur.

Braketler her diş için farklıdır ve ortodonti uzmanı tarafından dişler üzerine belli bir konumda yapıştırılır. Esas kuvvet kaynağı ark telidir. Hekim tarafından yapılan loplar ya da özel alaşımları nedeniyle ilk hallerine dönmeye çalışırlar braketlere ligatürlerle bağlanan ark teli ilk haline dönmeye çalışır dönerken de dişleri hareket ettirir tabi braketlerin izin verdiği sınırlarda.

Braketler metal, porselen, kompozit olabilir dişlerin ön yüzlerine ya da iç tarafına (lingual ortodonti, içten diş teli) yapıştırılabilirler. Ligatür teline ihtiyaç duymayacak şekilde kendinden kilitli yapıda olabilirler. Bunlar hep hastanın beklentilerine ve ihtiyaca göre belirlenecek şeylerdir ama temel mantığı yukarıda söylediğim gibi ark teline aracılık etmektir.

Sizin için hangi tekniğin ya da hangi braket tipinin uygun olacağını ortodonti doktorunuza danışarak beraber karar vermelisiniz. Tüm sistemler herkes için uygun olmayabilir.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin

    Ankara Ortodonti

  •   Dr.Enver Akın Özkan
         Ortodonti Uzmanı
  •   0312 236 04 16
  •   Olgunlar Kitapçılar Çarşısı Sedir Apt.
         2/16 Kızılay (Akbank Üstü)
  • bilgi@ankaraortodonti.net