Ortodontik Tedavi Gören Hastalarda Ağız ve Diş Sağlığının Korunması

Ortodontik Tedavi Gören Hastalarda Ağız ve Diş Sağlığının Korunması

Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Sağlıklı ve güzel dişler sayesinde  kişi gerek iş hayatında gerekse de sosyal hayatında daha başarılı daha çok kendine güvenen bir birey haline gelip aynı zamanda sağlıklı işleyen bir çiğneme, yutkunma ve konuşma fonksiyonuna sahip olabilir.

 Ortodontik tedavi gören hastalarda ağız ve diş sağlığının korunması ve diş fırçalama alışkanlığı normal kişilere göre çok daha önemlidir. Çünkü kullanılan ağız içi apareyler, braketler hem bir retansiyon alanı oluşturarak hem de doğal temizliği engelleyerek diş çürükleri ve diş eti problemlerinin oluşması için ekstradan bir katkı sağlarlar.

Ama yapılan araştırmalarda göstermiştir ki güzel ve etkili bir ağız bakımı uygulayan bir ortodonti hastasının çürük ve diş eti problemleriyle karşılaşma ihtimali normal kişilerden daha fazla değildir.

YANİ SABAH AKŞAM MÜMKÜNSE ÖĞLEN 2-3 DAKİKA DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYIP. GÜNDE BİR KERE ARAYÜZ FIRÇASI KULLANIRSAK KISACASI GÜNDE 10 DK AĞIZ SAĞLIĞIMIZA VAKİT AYIRIRSAK ÇÜRÜK VE DİŞ ETİ PROBLEMLERİYLE KARŞILAŞMA OLASILIĞIMIZ OLDUKÇA DÜŞÜKTÜR DİYEBİLİRİZ.

Ağız ve Diş Sağlığı Sunusu için tıklayınız.

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin

    Ankara Ortodonti

  •   Dr.Enver Akın Özkan
         Ortodonti Uzmanı
  •   0312 236 04 16
  •   Olgunlar Kitapçılar Çarşısı Sedir Apt.
         2/16 Kızılay (Akbank Üstü)
  • bilgi@ankaraortodonti.net